67 günlük kabus: İsrail’in soykırım dışındaki bütün askeri girişimlerinde hezimet!

  • HABER7

Gazze’de soykırım saldırıları gerçekleştiren terör devleti İsrail, bebek ve kadın katletmekten öteye geçemezken 67 gündür tek bir rehine bile kurtaramadı. İşgalciler, Gazze’de tutuklu bulunan 249 rehinenin hiçbirine ulaşamadı. İsrail’in rehine kurtarma operasyonu düzenleyen timleri de öldürüldü.

İsrail kamu medyası Kan, rehine hezimetine ilişkin haberinde “Gerçek şu ki; Netanyahu hükümeti, ateşkes zamanındaki müzakereler dışında esirleri geri getiremedi. Askeri girişimse esirlerden birinin ölümüne yol açtı.” ifadelerine yer verdi.


KASSAM LİDERLERİNE ULAŞAMIYORLAR

İsrail, Kassam Tugayları’nın üst yöneticilerine ulaşamadı. ‘Vurduk’ dedikleri Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde sesli mesaj yayınlayarak Kassam’ın operasyonlarını yine dünyaya duyurdu.

Açıklamalarını Filistin kefiyyesiyle gerçekleştiren Ebu Ubeyde’nin kimliğini dahi belirleyemeyen İsrail istihbarat servisleri, bu konuda da sürekli farklı bilgiler paylaşarak kendisini yalanlamaktan öteye geçemiyor.

HER YERDEN FÜZE YİYORLAR

Yıllardır abluka altında tutulan Gazze şehrini 67 gündür kontrol edemeyen İsrail, ‘temizleyerek kontrol ettiklerini’ duyurduğu mahallelerde de sürekli baskın yiyor. İsrail ordusunun bulamadığı yer altı tünellerinden çıkan Kassam savaşçıları, bütün mevzilerde işgalcileri anti zırh roketleriyle vuruyor.

İsrailli askeri analist Yoav Zeitoun bu gerçeği, “İsrail ordusu son 14 yılda Tel Aviv’e sadece 50 dakika uzaklıkta kurulan bir Hamas askeri gücü karşısında sahada her gün şaşkınlık yaşıyor” sözleriyle itiraf etti.

Gazze’deki yapıların yarıya yakınını vurarak kullanılamaz hale getiren İsrail, buna rağmen Kassam Tugayları’nın roket saldırılarının önüne geçemedi. Kassam Tugayları’nın topçu birlikleri, İsrail işgalindeki bölgeleri havan topu ve kısa menzilli roket sistemleriyle her gün vuruyor.

DEMİR KUBBE EFSANESİ YERLE BİR

Kassam roketleri, İsrail’in “aşılamaz” diye lanse ettiği Demir Kubbe hava sistemini delik deşik ediyor. Roketleri havada imha etmek üzere havalanan bazı Demir Kubbe füzeleri hedefini şaşırarak İsrail işgalindeki topraklara düşüyor.

2004 yılından bu yana İsrail muhasarası altında tutulan Gazze’de Kassam Tugayları’nın direnişi İsrail ordusunu şoka uğratıyor. Gazze Şeridi’ne düşen Sky Rider insansız hava aracını kopyalayarak ürettikleri saldırı dronları İsrail ordusuna büyük zayiat veriyor. Kassam Tugayları gelişmiş roketatarlar ve patlayıcılı insansız hava araçlarına sahip. Hamas savaşçılarının aynı zamanda makineli tüfekleri, kalaşnikof tüfekleri, dragunov keskin nişancı tüfekleri, gelişmiş iletişim cihazları, farklı standart ve boyutlarda patlayıcıları Gazze’ye giren işgalcilere kabus yaşatıyor.


TANKLAR HURDAYA DÖNDÜ

Terör devleti İsrail’in soykırım saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de, ateşkesin bittiği 10 günde 248 İsrail tankının vurulduğu, 188’nin etkisizleştirildiği kaydedilmişti.

İsrail’in elektronik ve hidrolik sistemlerle donatılan ana muharebe tankı Merkava, Gazze’deki anti-zırh roketleriyle demir yığınına dönüştürülüyor.

Kassam Tugayları, İsrail’in askeri araçlarını, Gazze’de üretilen Yasin 105, Tandum ve Radiyye gibi anti-zırh roketleriyle vuruyor.

 TANKLA GİRİP TABUTLA ÇIKIYORLAR

Tankla girip tabutla çıktıkları Gazze’de İsrail askerlerinin yaralı sayısı 1.593 olarak kayıtlara geçti. Bunların 255’inin hayati durumu kritik. İsrail’de yayın yapan Yedioth Ahronoth gazetesine göre yaralı İsrail askerlerinin 58’i el ve ayaklarından ağır yaralandı. Yaralı işgalcilerin 12’sinin iç organları yırtıldı. Yaralı İsrail ordusunun en az 100’ü kör oldu.

İsrail Sağlık Bakanlığı ise İsrail hastanelerinin savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana 10 bin 584 asker ve sivili tedavi ettiğini, bunlardan 131’inin öldüğünü duyurdu.

Yedioth Ahronoth’a göre, işgal ordusunda enfeksiyon vakaları patlak verdi. 7 Ekim’den bu yana enfeksiyon vakası 4 bini aştı. Askerler arasında enfeksiyon oranının günlük 60’a ulaştığı belirtildi.

ACİL DURUMDALAR

Gazze’de ağır kayıplar veren İşgal ordusunda mühimmat sıkıntısı da baş gösterdi. İsrail, Gazze’de kullanılmak üzere ABD’den 45 bin tank mermisi istedi. ABD Başkanı Biden, Tel Aviv’e 14 bin mermi satışı için acil durum yetkilerini kullandı.

İşgalci güç, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus bölgesine giren askerlerine havadan özel güdüm sistemleriyle lojistik teçhizat atmak zorunda kaldı. 2006 yılındaki Lübnan işgalinden bu yana ilk defa böyle bir girişimde bulunan İsrail’in tedarik kamyonları kullanmak yerine işgalcilere havadan intikal yapması, askeri operasyonun başarısızlığı olarak yorumlandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x