Özel’in ilçesinde CHP yok: Saadet Partisi planları da Seçim Kurulu’ndan döndü

2010 referandumunda Kılıçdaroğlu oy kullanamadığı için alay konusu olan CHP, benzer bir skandala sahne oldu. CHP, Genel Başkan Özgür Özel’in memleketi Manisa Saruhanlı’da, Yüksek Seçim Kurulu’na geç başvuru nedeniyle kendi logosuyla seçime giremeyecek.

Yaşananlar sonrası CHP, seçimlere ittifak ortakları Saadet Partisi’nin logosuyla girmek için başvuruda bulunmuştu.

Özel’in ilçesinde CHP’ye şok: Saadet Partisi planları da Seçim Kurulu’ndan döndü

CHP’li Başkan Adayı Zeki Bilgin’in başvurusunun geç yapılması ve CHP’den aday gösterilememesi nedeniyle Saadet Partisi’nden aday olmak için yaptığı başvuru, yapılan itiraz üzerine İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

Gerekçesi açıklandı: Oy çokluğuyla karar verildi

İlçe Seçim Kurulu kararında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyet Halk Partisi tarafından süresinden sonra verilen belediye başkan adayının Zeki Bilgin olduğu, daha sonra aynı kişinin Saadet Partisi Saruhanlı Belediye Başkan Adayının istifası nedeniyle Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı olarak bildirildiği tespit edilmiştir. Bu durumda, her ne kadar adı geçen ön seçim yapılmadan aday gösterilmiş ise de aday başvuru gün ve saatinden sonra başka bir siyasi partiden aday olamayacağı Yüksek Seçim Kurulu kararları ile benimsendiğinden itirazının kabulüne karar verilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde; itirazın kabulüne, daha önce Cumhuriyet Halk Partisi Saruhanlı Belediye Başkan Adayı olarak bildirilen Zeki Bilgin’in Saadet Partisinden Belediye Başkan Adayı olamayacağına karar verildi.

Daha önce Cumhuriyet Halk Partisi Saruhanlı Belediye Başkan Adayı olarak bildirilen Zeki Bilgin’in Saadet Partisinden Belediye Başkan Adayı olamayacağına, karardan bir suretin itiraz edene tebliğine, karardan bir suretin Saadet Partisine ve ilgili adaya tebliğine, yapılan itiraz üzerine husule gelen eksikliğin tamamlanmasının Saadet Partisi Saruhanlı İlçe Başkanlığından istenilmesine, ayrıca aday olamayacağına karar verilen Zeki Bilgin’e ilişkin olarak en geç 26 Şubat 2024 Pazartesi günü il seçim kuruluna itiraz edilebileceğinin bildirilmesine, dair 24.02.2024 tarihinde, iki gün içinde il seçim kuruluna itirazı kabil, Kurulumuzun Cumhuriyet Halk Partili üyesinin karşı oyu ve Kurulumuzun İyi Partili üyesinin çekimser oyuyla, oy çokluğuyla karar verildi”

Siyasi Partiler Kanunu 40. madde gereği başvurusu reddedildi

Öte yandan, İlçe Seçim Kurulunun değerlendirmede dikkate aldığı Siyasi Partiler Kanunu 40. maddesinde ise şu ifadeler yer alıyor:

“Siyasi partiler, Anayasa ve kanunlarda belirtilen şartlara aykırı olmamak kaydıyla adaylarda daha başka ne gibi şartlar bulunması gerektiğini tüzüklerinde gösterebilirler. Bir kimse, aynı zamanda, önseçimlerde ve merkez adaylığında değişik siyasi partilerden veya aynı partiden, aynı seçim için birden fazla seçim çevresinden önseçime katılamaz. Bir kimse, bir partiden önseçim veya merkez adaylığı yoklamasına katıldıktan sonra başka bir partiden merkez adayı gösterilemez ve partisinden istifa etmedikçe bağımsız aday olamaz. (Değişik: 25/12/1993 – 3945/1 md.) Mahalli teşkilatın yönetim kurulu başkan ve üyelerinden, görev yaptıkları yerden aday adayı olmak isteyenlerin görevlerinden istifa etmelerine ilişkin usul ve esaslar siyasi partilerin tüzüklerinde belirlenir. Bu hükümlere aykırı hareket edenlerin adaylığı Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilir. Siyasi partilerin genel başkanlığı; partilerinin, aday adayları listelerini ve seçim çevrelerini önseçimin yapılacağı tarihten en az yirmi gün önce saat 17.00’ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna ve ilgili il ve ilçe seçim kurullarına bildirir. Kurullarca ilgiliye bir alındı belgesi verilir. Bu bildirimden sonra adaylıktan çekilmek önseçime kadar dikkate alınmaz. Ancak, bu gibiler aday seçilmişlerse çekilmeleri hüküm ifade eder. Ölüm halinde de aynı hüküm uygulanır”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x