Sıcak Gelişme: Şimdi de SEC’in Hedefinde Bu Meme Coin Var!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kripto para piyasası üzerindeki hayaleti dolaşmaya devam ediyor. SEC, bu sefer de meme coin projesi Safemoon (SAFEMOON) ve geliştiricilerini hedef aldı. Düzenleyici, web sitesinde yaptığı bir duyuruda, kripto şirketi SafeMoon’u ve yönetici ekibini dolandırıcılık yapmakla suçları. Ayrıca, ekibe ‘kayıtsız kripto menkul kıymet teklifi sunmak’ suçlamasını yöneltti.

SEC, bu sefer meme coin Safemoon’u suçladı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto para piyasasını yakında izliyor ve fırsatını bulduğunda dava açmaktan çekinmiyor. SEC’in piyasaya yönelik genel yaklaşımı ‘dolandırıcılık’ ve ‘kayıtsız menkul kıymet’ odaklı. Sonuç olarak, radarına takılan projelere bu suçlamaları yöneltiyor. Son bir gelişmede, meme coin projesi Safemoon (SAFEMOON) ve ekibi SEC’in radarın takıldı.

SEC, bugün SafeMoon LLC, yaratıcısı Kyle Nagy, SafeMoon US LLC ve şirketlerin İcra Kurulu Başkanı John Karony ve Baş Teknoloji Sorumlusu Thomas Smith’i SafeMoon adlı kripto varlık menkul kıymetinin kayıtsız satışı yoluyla büyük bir dolandırıcılık planı yürütmekle suçladı. SEC’in şikayetine göre, Sanıklar token fiyatını “Güvenle aya” çıkarma sözü verdiler. Ancak kar sağlamak yerine milyarlarca piyasa değerini sildiler. Meme coin projesinden 200 milyon dolardan fazla değerde kripto varlığı çektiler. Ayrıca, yatırımcı fonlarını kişisel kullanım için kötüye kullandılar. SEC İcra Bölümü Kripto Varlıkları ve Siber Birimi (CACU) Şefi David Hirsch, konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

Merkezi olmayan finans, şeffaflık ve öngörülebilir sonuçlar sağladığını iddia ediyor. Ancak kayıtsız teklifler yasanın talep ettiği açıklamalardan ve hesap verebilirlikten yoksun. Bu güvenlik açıklarını başkalarının pahasına kendilerini zenginleştirmek için kullanan Kyle Nagy gibi dolandırıcıları cezbediyor.

Şikayetin arka planında neler var?

SEC’in şikayetine göre, SafeMoon Token’ı pazarlarken Nagy, yatırımcılara fonların güvenli bir şekilde kilitlendiğini ve varlıkta ticareti kolaylaştırmak için likidite sağlayan bir yatırımcı fonları koleksiyonu olan SafeMoon’un likidite havuzunda tutulurken Davalılar da dahil olmak üzere hiç kimse tarafından çekilemeyeceğini garanti etti. Ancak, iddia ettiği gibi, likidite havuzunun büyük bir kısmını hiçbir zaman kilitlemedi. Ayrıca, Sanıklar McClaren arabaları, abartılı seyahatler, lüks evler ve diğer şeyleri satın almak için milyonlarca doları zimmetlerine geçirdiler. CACU Başkan Yardımcısı Jorge G. Tenreiro, şu hususlara dikkatleri çekti:

Dolandırıcıların kripto varlıklarının popülerliğinden faydalanarak astronomik kârlar vaat etmeleri ve çoğu zaman da sadece yere çakılmalarını sağlamaları nedeniyle yatırımcıları bu alanda son derece dikkatli olmaya çağırıyoruz.

Meme coin yöneticilerine ‘wash trading’ suçlaması

SEC şikayetinde, SafeMoon’un fiyatının 12 Mart’tan 20 Nisan 2021’e kadar %55.000’den fazla arttığını belirtiyor. Ayrıca, 20 Nisan 2021’de halkın SafeMoon’un likidite havuzunun iddia edildiği gibi kilitli olmadığını öğrenmesiyle fiyatı yaklaşık %50 düşmeden önce 5,7 milyar doları aşan bir piyasa değerine ulaştığının altını çiziyor. Bu düşüşün ardından, Karony ve Smith’in zimmetlerine geçirdikleri varlıkları kullanarak SafeMoon’un fiyatını yükseltmek ve piyasayı manipüle etmek için büyük alımlar yaptıkları iddia ediliyor. Karony’nin ayrıca bir ticaret platformunda açtığı bir hesabı, piyasa faaliyeti izlenimi yaratmak amacıyla SafeMoon alıp satmak için kullandığı da iddia ediliyor. Bu da ‘wash trading’ olarak bildiğimiz bir uygulama.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x