‘Bana geçmez’ demeyin! Temizlenmeyince bakın neye sebep oluyor

Saçtaki bitleri temizlemek için özel olarak üretilen ince dişli bit tarağını kullanın.

Saç taraması

Saç kremini yoğun bir şekilde uygulayın ve saç diplerinden uçlara doğru tarama yapın. Tarağın üzerinde yakalanan bitleri kağıt yardımıyla temizleyin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Bit ilaçları kullanın

Bitlerden kurtulmanın etkili yollarından biri de bit ilaçlarıdır. Bir sağlık profesyonelinin tavsiyesiyle eczanelerden temin edilebilen bu ilaçları kullanarak saça uygulayın. İlaç uygulamasının ardından belirli bir süre bekleyip saçları iyice yıkayın.

Saç yıkama ve temizlik

Bit ilacını kullandıktan sonra saçları temizleyip yıkayın. Bitlerin yumurtalarını temizlemek için bit tarağı ile saçları düzenli aralıklarla tarayın ve kontrol edin.

Kişisel eşyalarınızı temizleyin

Bitlenme durumu yaşandıysa saç fırçalarınızı, havlularınızı, yastık kılıflarınızı ve diğer kişisel eşyalarınızı dezenfekte edin. Bu eşyaları sık sık yıkayarak temiz tutun.

Çevreyi temizleyin

Kıyafetlerinizi, nevresim takımlarınızı, mobilyalarınızı düzenli aralıklarla temizleyin ve yıkayın. Halıları sıcak su ile vakumlayarak temizlemeniz önerilir.

Bit kontrolü ve takip

Bit sorunu tamamen geçene kadar düzenli olarak saç bakımınızı ve temizliğinizi yapın.

Aynı evde yaşayan diğer kişilere de kendilerini kontrol etmelerini önerin. Bit probleminin çözülmesi birkaç haftayı bulabilir, bu nedenle sürekli takip önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x