Endüstriyel Futbolun Doğasında Var: İşte Futbolda Büyük Yolsuzluklar

Bunlardan en bilineni FIFA yolsuzluk skandalıydı. Bu, tüm zamanların en büyük spor yolsuzluğu olarak biliniyor. Mayıs 2022’de İsviçre polisinin Zürih’teki lüks bir otele baskın düzenlemesi ve yedi FIFA yöneticisini tutuklamasıyla ortaya çıkmıştı.

Tutuklamalar, futbol kültürü ya da tarihi olmayan zengin bir ülke olmasına rağmen 2022 Dünya Kupası’nı Katar’a veren dünya futbolunun yönetim organının yıllarca süren yolsuzluk iddialarının ardından geldi. Daha sonra 14 mevcut ve eski FIFA yetkilisi daha “yaygın, sistematik ve köklü” yolsuzluk nedeniyle tutuklandı ve Aralık ayında aynı otelde 16 FIFA yetkilisi daha “şantaj, komplo ve yolsuzluk” nedeniyle tutuklandı.

Tutuklamalar, futbolla ilgili tüm faaliyetlerden sekiz yıl men edilen eski FIFA başkanı Sepp Blatter ve UEFA başkanı Michel Platini’nin kariyerlerini sona erdirdi. İkili, 2011 yılında Platini’ye yapılan 1.3 milyon sterlinlik ödemeyle ilgili ihlallerden suçlu bulunmuştu. FIFA, ABD banka hesaplarının yasadışı fonların transferinde kullanıldığını keşfettikten sonra soruşturmayı üstlenen ABD savcıları tarafından 47 farklı suçla itham edildi. ABD’li yetkililer 14 sanığı haraç toplama, banka dolandırıcılığı ve kara para aklama ile suçladı ve FIFA yetkililerinin “uluslararası futbolun yozlaştırılması yoluyla kendilerini zenginleştirmek için 24 yıllık bir plana” katıldıklarını iddia etti.

KURAL DEĞİŞTİRTEN SKANDAL

Bir başka skandal da 2006 ‘da ortaya çıkarılan ‘Calciopoli’ skandalıydı. İtalya’nın Serie A liginde yaşanan bir şike skandalıydı bu. Skandala Juventus, AC Milan, Lazio ve Fiorentina dahil olmak üzere birçok takım karışmıştı. Juventus’un 2005 ve 2006 Serie A şampiyonlukları ellerinden alındı ve Serie B’ye düşürüldü. AC Milan, Lazio ve Fiorentina da puan silme ve para cezalarına çarptırıldı. Juventus genel menajeri Luciano Moggi de dahil olmak üzere birçok kişi futboldan ömür boyu men edildi. Skandal, İtalyan futbolunda büyük bir revizyona yol açtı ve gelecekteki yolsuzlukları önlemek için yeni kurallar ve düzenlemeler yürürlüğe konuldu.

FIFA’da 2015’te ciddi bir yolsuzluk patlak vermişti. Bu, FIFA’nın karıştığı bir başka yolsuzluk skandalıydı. Skandal, aralarında eski FIFA başkan yardımcısı Jeffrey Webb’in de bulunduğu çok sayıda üst düzey FIFA yetkilisinin tutuklanmasına yol açtı. Yetkililer haraç toplama, banka dolandırıcılığı ve kara para aklama ile suçlandı. Skandal ayrıca FIFA Başkanı Sepp Blatter’in istifasına yol açtı.

2011-2014 İtalyan futbol skandalı: Bu, İtalya’nın Serie A ligindeki bir başka şike skandalıydı. Skandala Juventus, AC Milan ve Lazio dahil olmak üzere birçok takım karıştı. Juventus’un 2012 ve 2013 Serie A şampiyonlukları ellerinden alındı ve Serie B’ye düşürüldü. AC Milan ve Lazio da puan silme ve para cezalarına çarptırıldı. Aralarında Juventus teknik direktörü Antonio Conte’nin de bulunduğu çok sayıda kişi birkaç ay futboldan men edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x