Hazine ve Maliye Bakanlığı Bankacıların Talebini Reddetti: 80 Milyar Liralık Kayıp Hesaplanıyor

Reuters’a bilgi veren iki bankacılık kaynağı, sektörün enflasyon muhasebesinin dışında kalmamak için Hazine’den talepte bulunduğunu ancak taleplerinin reddedildiğini söylediler.

Türkiye’de son iki yılda yüzde 85’in üzerine kadar çıkan yüksek enflasyon, yeni ekonomi yönetimini, ‘enflasyon muhasebesi’ne itti. ‘Enflasyon muhasebesi’yle, Türkiye gibi yüksek enflasyonlu ekonomilerde faaliyet gösteren şirketlerin finansal tablolarının mevcut ekonomik koşullar sebebiyle ne kadar kayıp veya kazançla karşı karşıya kaldığı hesaplanıyor.

Ülke genelinde enflasyon düzeltmesine yıl sonunda geçilecek ve 2024-2026 yıllarında geçerli olacak. Hazine, 2027’den itibaren ise enflasyon muhasebesine ihtiyaç kalmayacağını öngörüyor.

BANKACILIK SEKTÖRÜ DAHİL OLMAK İSTEDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen ay sonunda bankacılık sektörü hariç tutularak enflasyon muhasebesine geçmeyi planladıklarını söylemişti.

Bu açıklamanın ardından bankalar ise Hazine’den yüksek enflasyon karşısında “gerçek olmayan kârlar üzerinden değerlendirilmemek için” enflasyon muhasebesinin kendi bilançolarına da uygulanmasını istemişlerdi.

Ancak bankaların enflasyon muhasebesi uygulaması durumunda, hesaplanan 70-80 milyar TL arasında vergi kaybı, bankaların uygulamaya dahil edilmemesinin ana nedeni olarak görülüyor.

“VERGİ GELİR KAYBI NEDENİYLE OLUMLU YANIT ALAMADIK”

Reuters’a konuşan bir kaynak “Enflasyon muhasebesine diğer sektörler gibi 2024’te geçilmesi için Hazine’den talepte bulunduk ancak vergi gelir kaybı nedeniyle olumlu yanıt alamadık” dedi.

Kaynak, Hazine’nin sektöre “70 milyar liralık vergiden vazgeçmeyi gözardı edemeyiz. Bu yüzden bankaların enflasyon muhasebesini uygulamasının mümkünatı yok” dedi.

Başka kaynak ise 78 milyar TL civarında hesaplanan vergi geliri kaybının finans sektörünün enflasyon muhasebesine geçmemesi yönündeki kararın ana nedeni olarak ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x