Mustafa Kemal Atatürk törenlerle anıldı

Cumhuriyet’in kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85’inci yılında Anıtkabir başta olmak üzere tüm illerde tören düzenlendi.

Anıtkabir’de saat 09.05’te başlayan resmi törene devlet erkanı katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kortejde TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yüksek yargı organlarının başkanları, TSK komuta kademesi, siyasi parti temsilcileri ve bürokratlar yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengi, Atatürk’ün mozolesine bıraktı. 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokolde yer alan devlet erkanı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

ERDOĞAN: CUMHURİYET’İ HER ALANDA YÜCELTMEYE DEVAM EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, vefatınızın 85’inci seneidevriyesinde bir kez daha zatıalinizi, silah arkadaşlarınızı vatanımız için toprağa düşen kahraman şehitlerimizi ve aynı ideal uğrunda kanlarını akıtan gazilerimizi rahmetle yad ediyoruz. İlk asrını büyük bir gururla geride bırakıp Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ikinci asrına başladığımız Cumhuriyetimizi ilelebet payidar ve muzaffer kılmak için 21 yıldır olduğu gibi bugün de aşkla çalışıyoruz.

Mazlumların umudu, kimsesizlerin kimsesi, vatandaşlarının gurur kaynağı olan Türkiye Cumhuriyeti’ni her alanda yüceltmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin yükselişine, Türkiye Yüzyılı’nın inşasına ve milletimizin asırlık hedeflerine ulaşmasına hiçbir güç engel olamayacaktır. Ruhun şad olsun.”

Anıtkabir, saat 22.00’ye kadar ziyaretçilere açık olacak.

Beşiktaş Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 85. yılı kapsamında anma programı düzenledi. Saat 08:00’de Akaretler’de bulunan Atatürk’ün evi önünden Dolmabahçe Sarayı’na yürüyüşü düzenlendi. Dolmabahçe Sarayı da 09:00’da ziyaretçilerini kabul etmeye başladı. Saat 16:00’ya kadar kabul etmeye devam edecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x